Koleus je letnička, kterou si snadno vypěstujete i do další sezóny. Jak na to?

Date:

Share post:

Koleus je nenáročná rostlina, která se těší oblibě díky svým pestrobarevným listům. Víte, jak si ho uchovat, aby vám v příští sezóně znovu zpestřoval záhony?

V zahradě mám zasazené barevné kopřivy. Aktuálně mi nádherně kvetou a ráda bych si je do zahrady vysadila znovu na jaře. Tyto letničky jsem si zakoupila jako přísady a nevím, jestli se mi je podaří sehnat na rok znovu. Dají se nějak vypěstovat doma? Zdenka, Liptovský Hrádek

Odpověděla: Ing. Denisa Bajzíková – zahradní architektka

Barevné kopřivy či africké kopřivy, stále mluvíme o stejném druhu – jde o koleus Blumeho (Coleus blumei). Jeho lidové pojmenování tak trochu zavádí, protože správně nepochází z Afriky, ale z jihovýchodní Asie a Austrálie a do Afriky byl pouze introdukován. U nás je tento druh pěstován jako letnička a disponuje nespočtem typů zbarvení a tvarů listů, proto si z nich dokáže ten svůj pravý vybrat asi každý.

V původních oblastech je koleus víceletým druhem. Chcete-li si stejné rostlinky zachovat i do příštího roku, musíte je chránit před mrazem. Zkuste proto jednotlivé rostliny opatrně vykopat ze země a zasadit do nádob. Ty je třeba na zimu (ještě před prvními mrazy) umístit do místnosti o teplotě 10 až 15 °C. Rostlinky během zimy zalévejte vždy až po proschnutí substrátu a nehnojte je.

Nelekněte se, pokud začnou listy opadávat. Je to přirozený proces během zimování a pokud v paždí opadlých listů vidět zárodky nových, je vše v pořádku. Abyste si v dalším roce zabezpečili barevně stejnou výsadbu, z přezimovaných rostlin si můžete odebrat řízky, které se velmi snadno zakořeňují ve vodě. Následně je zasaďte do substrátu a po posledních mrazech je znovu můžete zasadit ven do zahrady.

Koleus si můžete vypěstovat i od semínka. Pokud rostlinky během podzimu kvetly, nechte květenství na nich zaschnout. Potom je odstřihněte a na jaře si ze semínek vypěstujte nové jedince. Pamatujte však, že rostlinky vzejít ze semínek se od sebe barevně liší, a tak se vám snadno stane, že budete mít na zahradě pestřejší výsadbu kopřiv, než byla ta původní.

- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...