Návštěva Interaktivní a experimentální zahrady. O jejích cílech, studentech a klimatických změnách

Date:

Share post:

Návštěva Interaktivní a experimentální zahrady v Nitře. O jejích cílech, studentech a klimatických změnáchGalérie (16)Zdroj: Miro Pochyba
Zveme vás k prohlídce Interaktivní a experimentální zahrady, která se nachází na půdě Slovenské zemědělské univerzity v Nitře. Proč vznikla a co má přinášet nejen studentům, ale v konečném důsledku nám všem, jsme si popovídali s autorkou její myšlenky Ing. Dagmar Hillovou, PhD.

Rozloha: 740 m2

Zaznamenat ty nejkrásnější momenty zahrady znamená žít v ní. Být v ní duchem i tělem, celou bytostí. Inspirovat se jí, učit se od ní, sledovat, jak si v ní pod vedením člověka hledají své místo stromy, keře, byliny, hmyz a ptáci.

  • Ing. Dagmar Hillová, PhD., Ing. Víra Šajbidorová, PhD.

Dagmar, jedním z výsledků tvého dlouholetého působení na Slovenské zemědělské univerzitě v Nitře je myšlenka i následná realizace Interaktivní a experimentální zahrady. Nejde přitom o „pouze“ ukázkovou plochu, její poslání a cíle jsou mnohem větší. Přestože jsme se setkali kvůli ní, zajímá mě, co tomu předcházelo. Prozraď mi proto něco víc o svém profesním životě.
Stále říkám, že můj profesní život je pod prajnou hvězdou, protože i na škole, i po ní jsem měla štěstí setkat se a pracovat s mnoha nejen odborníky, ale zejména s lidmi zapálenými pro svoji profesi. Brávali mě na mnohé odborné semináře a mezi jiné odborníky. Vpřed mě posouvaly i zahraniční stáže na univerzitách, ale také mnohé soukromé cesty za rostlinami, výstavami, veletrhy či za osobnostmi pracujícími s trvalkami.

Jelikož jsem zůstala na škole, stala jsem se sama pedagogem. V období, kdy jsem začala vyučovat, dvě mé oblíbené profesní „hvězdy“, které mi ukazovaly můj směr, Ivana a Ivona (pozn.: Ivana Vikárová Bázliková a Ivona Hrušková), ze školy odešli. Vzdělávala jsem se dál a mou velkou inspirací se stali samotní studenti, jejich dotazy a zájem.

Učit o rostlinách a zahradě vyžaduje je zažít, mít vlastní zkušenost, která je opravdu často nepřenositelná. Kde čerpáš tu svoji?
Vyrůstala jsem v paneláku, ale trpěla jsem tam. Balkon je opravdu velmi malý prostor, kde bych se mohla realizovat. Ale od dětství jsem trávila hodně času u prarodičů a později u rodičů v zahradě, kde jsem se učila a postupně sama vysazovala rostliny a experimentovala. Naštěstí už 12 let žijeme s rodinou ve vlastním domě se zahradou, kde ve zkoušení a učení pokračuji. Ale dá se říci, že rodičovská zahrada byla pro mě školou prvních zkušeností.

Co tě inspirovalo k myšlence založit Interaktivní a experimentální zahradu na půdě univerzity?
Nebyl to jeden nápad či myšlenka, ale dlouhodobý proces. Univerzita v Nitře vychovávala absolventy rostlinné a živočišné výroby a teprve v roce 1995, po rozpadu Československa, vznikla fakulta zahradnictví a krajinného inženýrství s odbory jako zahradní architektura či krajinné inženýrství. Začátky nebyly snadné. Když jsem začínala vyučovat předměty o trvalkách, internet byl ještě v plenkách, neměli jsme obrázkové učebnice ani vzorkovnice květin. Improvizovali jsme.

Fotila jsem rostliny, jejich druhy a odrůdy, na diapozitivy a na přednáškách je promítala studentům. O víkendech jsem naložila auto rostlin z vlastní zahrady, které jsem přes týden se studenty poznávala, množila a pěstovala. Alespoň takhle jsem se snažila zkvalitnit výuku. Ale byla to taková z nouze ctnost.

Jak se vybírala plocha pro univerzitní zahradu?
Chtěla jsem, aby byla blízko fakulty, je to přece učebna a zároveň živá učebnice. Když jsem studovala já, tak v tvorbě soukromých i veřejných ploch byl základem trávník ak němu se přidávaly výsadby. Teprve časem jsem pochopila, že trávník nemusí vůbec být a že travnaté plochy kolem fakulty můžeme využít k výsadbě druhově pestrých rostlinných společenství.

Hlavním cílem byla nejen výuka, ale i to, že studenti dennodenním pasivním chozením kolem výsadeb vědomě i podvědomě nasávají kvalitu prostředí se zelení a ta se jim dostává takříkajíc pod kůži.

- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...