Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Date:

Share post:

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když vyberete špatně, budete v nich muset žít – nebo znovu pracně malovat. Stačí se ovšem držet několika základních tipů, s kterými nešlápnete vedle.

Použijte teplé barvy, aby byly pokoje útulnější

Myslete na barvy slunce – červenou, oranžovou a žlutou. Když použijete na stěnu teplou barvu, bude se zdát, že se stěna posune dopředu, takže místnost bude působit menší a intimnější.

Použijte studené barvy, aby byly pokoje větší

Myslete na uklidňující odstíny vody – modrou, zelenou a fialovou. Při použití studené barvy na stěně se zdá, že zeď ustupuje, takže místnost působí větší a vzdušnější. Studené barvy jsou skvělé v místnosti plné slunečního světla, protože při sledování studených barev se ve skutečnosti můžete cítit chladněji.

Dejte na své první dojmy

Pokud se vám nelíbí barva, když otevřete plechovku, můžeme téměř zaručit, že se vám na stěnách líbit nebude. Myslete ale na to, že barvy mají tendenci při vyschnutí na materiálu vypadat tmavší, než vypadají v plechovce.

Tip: Kuchyně by rozhodně neměla zůstávat sterilní místností. Můžete ji oživit nálepkami, magnety na lednici, nebo oblíbenými plecháčky. Mísou plnou ovoce také nic nepokazíte. Posezení v kuchyni oživí také polštáře s vtipným potiskem přesně podle vašeho vkusu.

Zvažte vliv osvětlení pokojů

Pozor na vliv osvětlení. Barva je odrazem světla, takže druh a množství světla v místnosti bude mít významný vliv na barevné schéma. Experimentujte s tím, jak přirozené světlo nebo světlo z lamp a zapuštěných svítidel ovlivňuje barvu látek, barev, nábytku a dalších povrchů.

Denní světlo je považováno za dokonalý zdroj světla, protože má téměř rovnoměrnou intenzitu v celém viditelném spektru barev. Přirozené světlo se mění od východu do západu slunce, jak sluneční paprsky procházejí různým množstvím atmosféry.

Nakreslete schéma svého domova

Pokud chcete vybrat ideální barevné kombinace, nejprve si zmapujte prostor. Nakreslete plán svého domova a uveďte, co bude v každé místnosti, jako je koberec, barvy stěn a nábytek. Shromážděte vzorky barvy, které představují barvy těchto položek.

Měli byste také zvážit, jak bude jedna místnost přecházet do druhé, jakou chcete náladu a položky, které mají být začleněny do barevné palety. Plánujte dům po jednotlivých místnostech.


- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...