Papriky jsou barevnou a chutnou zeleninou, kterou můžete pěstovat ve své zahradě nebo na balkoně. Patří do stejné čeledi jako rajčata a lilek, ale nejsou tak náročné na pěstování. Potřebují však dostatek tepla, slunce a vláhy, aby vám přinesly bohatou úrodu. V tomto článku se dozvíte, jak si vybrat odrůdu, jak připravit půdu, jak sázet, zalévat, hnojit a chránit papriky před škůdci a chorobami.
Jakou odrůdu si vybrat
Existuje mnoho odrůd paprik, které se liší tvarem, velikostí, barvou a chutí plodů. Můžete si vybrat mezi kulatými nebo špičatými paprikami, velkými nebo malými, zelenými, červenými, žlutými, oranžovými nebo fialovými. Některé odrůdy jsou sladké, jiné pálivé. Některé odrůdy jsou vhodnější pro pěstování pod sklem, jiné pro pěstování venku. Pokud chcete pěstovat papriky venku, vyberte si odrůdu s menšími plody, které dozrají rychleji. Pokud chcete pěstovat papriky v nádobách, vyberte si kompaktní odrůdu, která nevyžaduje oporu. Při výběru odrůdy se řiďte také svým vkusem a preferencemi. Můžete si koupit semena nebo sazenice paprik v zahradnických centrech nebo u online prodejců.
Jak připravit půdu
Papriky potřebují dobře propustnou, humózní a živnou půdu s neutrálním pH. Před výsadbou paprik zpracujte půdu do hloubky asi 30 cm a přimíchejte kompost nebo hnůj. Půdu můžete také obohatit minerálním hnojivem s vyváženým obsahem dusíku, fosforu a draslíku. Papriky se dobře daří na slunném a chráněném místě, kde není průvan. Pokud pěstujete papriky v nádobách, použijte kvalitní zahradní substrát a zajistěte dostatečnou drenáž.
Jak sázet papriky
Papriky se vysévají do pařeniště nebo do květináčů v únoru nebo březnu. Semena klíčí při teplotě 18-21 °C, takže je třeba je umístit do teplého a světlého prostředí. Po vyklíčení se sazenice přepichují do větších nádob a postupně se zvykají na nižší teploty. Papriky se vysazují do záhonů nebo do nádob až po posledních jarních mrazících, kdy je půda dostatečně prohřátá. Vzdálenost mezi rostlinami by měla být asi 40-50 cm, mezi řádky asi 60-80 cm. Při výsadbě zasaďte papriky do stejné hloubky, jako byly v nádobách. Pokud pěstujete vysoké odrůdy, opřete je o kolíky nebo mřížky.
Jak zalévat papriky
Papriky potřebují pravidelnou a dostatečnou zálivku, aby se plody dobře vyvíjely a nepraskaly. Zalévejte je ráno nebo večer, aby se listy neopalovaly na slunci. Zalévejte je u kořenů, aby se nezavlažovaly listy a květy, které by mohly být napadeny plísní. V suchém a horkém počasí zalévejte papriky každý den, v chladnějším a vlhčím počasí zalévejte podle potřeby. Pokud pěstujete papriky v nádobách, zalévejte je častěji, protože substrát rychleji vysychá.
Jak hnojit papriky
Papriky jsou výživné rostliny, které potřebují pravidelné hnojení, aby vytvořily bohatou úrodu. Hnojte je každé dva týdny tekutým hnojivem pro zeleninu nebo použijte pomalu rozpustné hnojivo, které se aplikuje jednou za sezónu. Hnojte papriky od doby, kdy se objeví první květy, až do konce srpna. V září už nehnojte, aby se plody dobře dozrály. Při hnojení dodržujte dávkování podle návodu na obalu hnojiva a nezahnojujte příliš, aby se nevytvořila přílišná zeleň na úkor plodů.
Jak chránit papriky před škůdci a chorobami
Papriky mohou být napadeny různými škůdci a chorobami, které snižují jejich růst a úrodu. Mezi nejčastější patří mšice, svilušky, slimáci, plíseň šedá, padlí, virové a bakteriální infekce. Proti škůdcům můžete použít biologické prostředky, jako jsou ladybirdy, které žerou mšice, nebo pěstovat papriky společně s bylinkami, které je odpuzují, jako je bazalka, petržel, kopřiva nebo měsíček. Proti chorobám můžete použít preventivní opatření, jako je dodržování optimální vlhkosti, větrání, odstraňování napadených částí rostlin nebo použití fungicidů. Vždy dodržujte zásady ošetřování rostlin a používejte pouze registrované přípravky.
Pěstování paprik je zábavnou a odměňující činností, která vám umožní mít čerstvou a chutnou zeleninu po celé léto. Papriky jsou výborné do salátů, polévek, omáček, pečených nebo plněných. Můžete si je také sušit, nakládat nebo mrazit. Papriky jsou také zdravé, obsahují mnoho vitamínů, minerálů a antioxidantů. Pokud dodržíte několik jednoduchých pravidel, můžete si pěstovat papriky i ve své zahradě nebo na balkoně a těšit se z jejich barevné a chutné úrody.