Přemýšlíte nad rekonstrukcí bydlení? Jaké jsou způsoby financování, i o jejich výhodách a nevýhodách

Date:

Share post:

Přemýšlíte, kde si co nejvýhodněji půjčit na rekonstrukci bytu či domu? Pojďme se blíže podívat na nejčastější způsoby financování, které nabízejí banky či stavební spořitelny, a jejich výhody a nevýhody.

Přehodnoťte rozpočet
Jako první krok při rekonstrukci bydlení odborníci doporučují udělat si jasno ve finanční otázce. Tedy nejprve si zjistěte stav svých úspor a možnosti úvěrování a teprve poté začněte plánovat rekonstrukci, její rozsah a náročnost.

„Důkladně připravený rozpočet rekonstrukce na základě předem prověřených cen stavebních materiálů nebo zařízení, která plánujete modernizovat, je velmi důležitý.

Doporučuji ho zároveň zvýšit přibližně o 20 %, neboť se často stává, že během prací vzniknou další neplánované výdaje, s nimiž člověk na začátku nepočítal. Rekonstrukce se často prodraží,“ vysvětluje ze zkušenosti ředitelka pro úvěry ve společnosti FinGO.sk Eva Šablová.

Nemívejte celou finanční rezervu
Samozřejmě, nejrychlejší a nejlevnější řešení je zaplatit rekonstrukci vlastními penězi, které jste si naspořili. No ne každý má po ruce několik tisíc eur.

Rovněž se nedoporučuje „vyházet se“ z celé finanční rezervy, která by v rodinné kase lépe posloužila k neočekávaným situacím. Proto mnoho lidí řeší rekonstrukci nebo její část úvěrem.

Doporučujeme poradit se s finančním zprostředkovatelem, který umí rychle a fundovaně porovnat různé možnosti financování i s ohledem na příjem nebo jiné úvěrové závazky klienta.

Spotřební úvěr je nejrychlejší, ale také nejdražší
Možností, jak financovat rekonstrukci bydlení, je několik. Nejrychlejší je požádat banku o spotřební úvěr, ale hlavně při vyšších částkách úvěru to nemusí být i nejvýhodnější řešení.

„Půjčku dnes v bance dostanete také na počkání, a to až do výše 35 tisíc eur. Většinou k tomu kromě občanského průkazu nepotřebujete žádné papíry, bločky ani speciální doklady a peníze vám na účet naběhnou i do pár minut. Ale na spotřebním úvěru můžete zbytečně hodně proplatit na úrocích,“ upozorňuje odbornice na úvěry.

Třeba si uvědomit, že spotřební úvěr, čili jednoduše řečeno půjčku s maximální splatností 8 let, většinou splatíte mnohem dříve než hypotéku. Přesto vás však může na celkovém proplacení stát o několik tisíc eur víc.

Přibližně od 5 tisíc eur se vyplatí i hypotéka
Podle odbornice už při přestavbách nad 5000 eur může být vhodnějším řešením účelová hypotéka na rekonstrukci. Čili jde o úvěr, při kterém budete ručit i nemovitostí, ale díky tomu je mnohem levnější a toto řešení využívá stále více lidí.

„Při průměrných úrokových sazbách na hypotékách, které se hýbou kolem 0,90 %, můžete získat levnější úvěr s možností delší splatnosti. Ušetřenou částku na splátce přitom můžete každý měsíc investovat s výnosem kolem 5 % a pokud se například o 8 let rozhodnete, že už nechcete splácet hypotéku, můžete z naspořených peněz zůstatek úvěru splatit nebo je použít na další investici do nemovitosti,“ radí Šablová.

Přemýšlíte jestli je lepší dům postavit nebo rekonstruovat? Poradíme vám při rozhodování Přemýšlíte jestli je lepší dům postavit nebo rekonstruovat? Poradíme vám při rozhodování
Ale co když už hypotéku splácíte?
S hypotékou se díky delší splatnosti úvěru zároveň snižuje šance, že budete mít problém při splácení úvěru. Co ale v případě, když už jednu hypotéku splácíte?

„I situace, kdy již klient splácí hypotéku a na jeho nemovitosti je zapsána tíha, lze řešit. Může například založit jinou nemovitost, například rodičovský byt či dům.

Nebo si může při dostatečné hodnotě svého bytu či domu založeného ve prospěch banky vzít druhý úvěr na tutéž nemovitost – samozřejmě v téže bance, a případně je-li jeho původní úvěr méně výhodný, může jej refinancovat s navýšením. Tímto krokem získá i peníze potřebné na rekonstrukci,“ radí odbornice.

- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...