Totální úlet nebo dokonale promyšlené bydlení? Unikátní nízkoenergetický dům tvoří pět věžiček s oblými zdmi

Date:

Share post:

V tradičních lidových stavbách z oblasti anglického Kentu se vedle vaření piva sušil chmel. Architektonické studio ACME si vzalo místní domy jako vzor a vytvořilo z nich nový velmi specifický domov pro rodinu. Pět šindelemi obložených věží se tyčí nad bývalým jabloňovým sadem ve zvlněné krajině. Tvoří moderní nízkoenergetickou stavbu.

Rodina, která se před pár lety přestěhovala do Kentu, se do země a speciálních oblých věžiček, charakteristických pro tuto oblast, zamilovala. Toužili po vlastním domě v podobném stylu. Architekti se proto při nové stavbě drželi tradic.

Věžičky obložené v šesti barevných odstínech
Věžičky jsou obloženy šindelemi v místním stylu v šesti barevných odstínech. Zdroj: Jim Stephenson 2019; ACME 2019

Proporce rondelů vycházejí z geometrie tradičních „oast“ věžiček, avšak stojí mírně od sebe. Lidové „oast“ domečky jsou zděné věžičky obložené dřevem. Jelikož záměrem autorů stavby (a přáním domácích) bylo vytvořit dům s velmi nízkou spotřebou energie, rozhodli se postavit celou budovu jako důsledně izolovanou dřevěnou konstrukci.

Fasáda jako mozaika barev
Věžičky jsou obloženy šindelemi v místním stylu v šesti barevných odstínech. U základny jsou použity tmavě červené, uprostřed oranžové a na nejvyšších místech modré. Ukládali je místní řemeslníci, kteří dokázali vytvořit hladké plastické přechody mezi obdélníkovými dlaždicemi na základnách a stále více se zužujícími šindelemi na střešních kuželích.

interiér rondelů s točitým schodištěm
Srdce domu tvoří centrální věž umístěná uprostřed.

Zevnitř dominuje překližka
Velká část interiéru rondelů je obložena překližkou a překližkovými šindelemi. V zakřivených místnostech dominuje také zakřivený
nábytek – aby se co nejlépe využil prostor. Srdce domu tvoří centrální věž umístěná uprostřed. Vytváří propojení mezi ostatními čtyřmi hmotami a je charakteristická trojvýškovým centrálním prostorem, který se otevírá do sadu. Průměr každého ze čtyř kruhů uložených kolem atria je 4,9 metru.

interiér rondelů s točitým schodištěm
Zakřivení každé místnosti si vyžádala speciální povrchové úpravy.

V komínech je největší soukromí
Dispoziční řešení je jemně vrstvené od společenských zón po soukromé. Společenské prostory jsou v přízemí a na prvním podlaží, druhé podlaží nabízí soukromí – odlehlé útočiště podobné domku na stromě.

Ložnice, umístěné ve střešních kuželích, jsou uspořádány přes dvě úrovně. V dětských pokojích tak níže vznikl prostor pro hraní, který lze později upravit ke studiu. Ložnice rodičů má šatník a vlastní koupelnu.

Kužely napomáhají proudění vzduchu
Celá stavba je izolována a navržena tak, aby vyhovovala standardům pasivního domu. Kuželová forma střech podporuje proudění vzduchu a větrání během léta. „Zakřivení každé místnosti si vyžádala speciální povrchové úpravy.

Překližku jsme použili ve velké míře, právě proto, že se lehce ohýbá. V koupelnách jsou mozaikové obklady ak přizpůsobení geometrie byl použit mikrocement,“ doplňují specifika stavby autoři z architektonického studia ACME.

290 přizpůsobených okapových dlaždic instalovaných na přechod mezi svislou a šikmou fasádou
70 zakřivených konstrukcí spojuje 5 rondelů
2 protínající se kužely s výškovým prostorem 12 metrů
6 metrů vysoké kónické prostory v rámci galerií ložnice
středové kruhové atrium o průměru 6,6 metru
Bumpers Oast
architektonický ateliér: ACME

autoři: Alia Centofanti,

- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...