Navzdory blízkosti sousedů zachovává dům kvalitu rodinného života uvnitř i ve vnějších prostorách

Date:

Share post:

Jednoduchá architektura jednopodlažního domu v kanadském Gatineau vznikla z prefabrikovaných stěn. Modelový dům zkoumá bydlení jako hru objemů, která vyvažuje otevřenost a intimitu. V rámci čtyř hmot přináší dům bohaté výhledy, světlé prostory a zachovává kvalitu života uvnitř i ve venkovních prostorách. A to navzdory blízkosti sousedů.

Největší výzvu pro architekta při řešení tohoto projektu znamenaly omezené rozměry strukturálních izolovaných panelů (SIP). Aby prolomil standardizační efekt prefabrikace, navrhl rodinný dům ze čtyř objemů, které si hrají s výškami. Jejich uspořádání nabízí bohatou cestu přes různé atmosféry.

Bílý přízemní rodinný dům s velkými okny v přírodě
Různé objemy domu vytvářejí menší či větší nádvoří. Zdroj: Maxime Brouillet

Rovnováha mezi otevřeností a intimitou
Pozemek typický pro příměstskou zástavbu domů původně nenabízel mnoho soukromí. Jak zachovat soukromí navzdory blízkosti sousedů? K tomuto účelu použil architekt instalaci v podobě ohrady, díky které vznikl přirozeně chráněný vnitřní dvůr. Strategické umístění obvodových zdí kolem rezidence vytváří harmonické prostředí s dostatkem soukromí a zároveň umožňuje vstup množství přirozeného světla do interiéru skrz velká okna.

Jemné detaily, neutrální barvy a kuchyně, která je srdcem domu
Neutrální barvy a suroviny v interiéru udávají tón teplé a jednoduché architektury. Detaily jsou zpracovány s maximální jemností – všimněte si spár mezi stěnami a stropem, spoje mezi překližkovými panely s jemnými štěrbinami. Tento lemovaný rukopis vytváří diskrétní a elegantní rám pro dění v domě. V srdci stavby je umístěna kuchyně.

Béžový interiér přízemního rodinného domu s velkými okny
Strategické umístění obvodových zdí kolem rezidence vytváří harmonické prostředí s dostatkem soukromí a zároveň umožňuje vstup množství přirozeného světla do interiéru skrz velká okna.

Kromě hlavní funkce je zároveň přechodem do ostatních místností domu. Otevírá se do vnitřního dvora. V nejvyšším objemu domu se nachází bílá koupelna, která díky výšce, dlouhému závěsu a bílé barvě překvapuje monumentální atmosférou.

Béžový interiér přízemního rodinného domu s velkými okny
Neutrální barvy a suroviny v interiéru udávají tón teplé a jednoduché architektury. Zdroj: Maxime Brouillet

Nekonečný rozhovor mezi interiérem a exteriérem
Různé objemy domu vytvářejí exteriérovou členitost – menší či větší nádvoří, čímž dodávají prostoru městský a ochranný charakter. Odrostlé stromy zase vnášejí exotiku. „Projekt čerpá sílu z pozornosti věnované interiérům i exteriérům. Namísto tradiční příměstské domácí zahrady vzniklo několik venkovních prostor s různými zážitky.

K dispozici je zahrada na setkání u ohně, centrální nádvoří, kolem něhož se rozprostírá rezidence a v létě představuje pokračování kuchyně. Další malé vnější nádvoří nabízí ochranu před živly,“ uvádějí autoři příjemné stavby. Elegantní nádvoří vedou podél betonových chodníků sousedících s dřevěnými terasami a nabízí využití prakticky během celého roku.

- Reklama -PR články

Další články autora

3 tipy, jak v domácnosti šetřit energie

Úkol zní jasně – snížit energetickou spotřebu rodinných domů. Přesně tak se zavelelo v řadě českých domácností v...

Víte, čím nejlépe zastínit střešní okna?

Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro...

Několik tipů, jak vymalovat pokoje, aby vynikly

Rozhodnutí vymalovat pokoj nebo celý dům způsobí, že většinu lidí zamrazí úzkost. Barvy na stěnách zůstanou a když...

Živelný ohnivý achát ve vás rozdmýchá vášeň

Ohnivý achát je jednou z odrůd achátu, která vznikla už před mnoha miliony let sopečnými výbuchy. Je na...