Střešní okna jsou součástí mnoha rodinných domů. Někdo je miluje, někdo je naopak rád nemá. Ať už pro jejich výhody, nevýhody, způsoby úklidu nebo vyšší teplotu, kterou v letních měsících propouští do podkroví.
Pokud se doma nechcete v létě vyloženě uvařit, nebo například máte střešní okna v ložnici a chcete zlepšit kvalitu svého spánku, pomoci vám může zastínění střešních oken. Jakou techniku pro stínění vybrat a podle čeho se rozhodovat? To se dozvíte v tomto článku.
Podle čeho rozhodovat o zastínění střešních oken?
Existují různé otázky, které vám mohou pomoci rozhodnout se o výběru toho nejlepšího zastínění střešních oken u vás doma. Odpovězte si na ty základní, jako:
- Bude pro vás lepší venkovní nebo vnitřní stínění?
- Je pro vás důležité například elektrické ovládání stínící techniky?
- Jaký typ stínění se vám bude do domácnosti hodit nejvíce?
Venkovní stínění
Venkovní stínění ocení hlavně ti, které trápí vyšší teplota v letních měsících. Venkovní stínící technika má tu vlastnost, že dokáže odrazit sluneční paprsky dříve, než proniknou do místností v domě a zabraňuje se tak přehřívání vnitřních prostor podkroví.
Na druhou stranu musíte počítat s vyšší pořizovací cenou tohoto venkovního stínění, a to nejen za komfort, který vám exteriérová stínící technika poskytne. Venkovní stínění je také vyrobeno z kvalitnějších materiálů, protože musí odolat různým vlivům počasí.
Další nevýhodou je náročnější instalace a údržba. Zvažte také, do jakých místností venkovní stínění umístit. Esteticky vypadá dobře a jelikož si za něj připlatíte, hodí se hlavně do velkých místností v domě, v kterých trávíte poměrně dost volného času, jako je například obývací pokoj.
Vnitřní stínění
Vnitřní stínění, jak už název napovídá, se instaluje na vnitřní stranu střešních oken, tedy zevnitř, a tím odpadá potřeba jejich odolnosti. Nemusí být vyrobeny z příliš kvalitních a odolných materiálů, vystačíte si i s obyčejnými materiály, jako jsou různé nepropustné a polopropustné látky. Tím pádem je pořídíte už za několik stovek korun.
Další výhodou je, že nevyžadují žádnou extrémně náročnou péči a dobře poslouží obvykle jen s hadr na utírání prachu.
Nevýhodou vnitřního stínění je to, že se přes sklo dostávají do domácnosti sluneční paprsky, až zde je pohltí stínící technika. To znamená, že s vnitřním stíněním se vám bude dařit zamezit zvyšování teploty vnitřních prostor jen minimálně.
Elektrické ovládání stínící techniky
Další otázkou, kterou je třeba si zodpovědět je způsob ovládání stínící techniky. Jednou z nich je elektrické ovládání. Výhodou je, že zatáhnout nebo vytáhnout stínící techniku můžete klidně z pohodlí gauče nebo postele – stačí mít po ruce dálkové ovládání.
Počítat ale musíte s vyšší pořizovací cenou a také složitější instalací – cena se může vyšplhat až na několik desítek tisíc. Navíc je potřeba zajistit, aby až ke střešním oknům vedl elektrický proud.
Otevřete novou kapitolu ve své kariéře. Nabídka zaměstnání montážní dělník na výrobu střešních oken je zde!
Ruční ovládání stínící techniky
Ruční ovládání stínící techniky je v podstatě opakem elektrického ovládání. To, co je u jednoho systému výhodou, je u druhého nevýhodou a naopak.
V případě ručního ovládání zastínění je nevýhodou to, že pokaždé, když potřebujete okno zastínit nebo naopak pustit světlo dovnitř, se musíte zvednout a ručně ovládacím kolečkem nebo tahem za řetízek stínící techniku odtemnit nebo zatemnit. Výhodou je naopak nižší pořizovací cena ručně ovládané stínící techniky.
Typy stínění
Vybrat konkrétní typ stínění je otázkou nejen praktičnosti, ale také osobního vkusu. Řídit byste se měli vlastnostmi daných typů stínění i jejich vzhledem. Jaké typy stínění tedy existují a z čeho můžete vybírat?
Hliníkové nebo nerezové rolety
Hliníkové nebo nerezové rolety jsou jednou z možností venkovního stínění. Takové rolety chrání vaše okno před sluncem i horkem, protože zachycují a okamžitě odráží většinu slunečních paprsků ještě předtím, než proniknou do vaší domácnosti.
Naopak v zimních měsících plní izolační funkci a můžete si být jisti, že většina tepla zůstane uvnitř vašich pokojů. Počítat musíte s vyšší pořizovací cenou. Existuje také možnost pořídit venkovní rolety s elektrickým ovládáním, v takovém případě se cena ještě zvýší. Jedná se o jedno z nejdražších řešení stínící techniky.
Vnitřní žaluzie
Žaluzie jsou jednou z nejvíce klasických možností stínění nejen střešních oken. V případě střešních oken jsou po stranách žaluziového systému vedeny hliníkové lišty, které zabraňují průniku světla po stranách v případě, kdy chcete zatemnit celou místnost.
Kromě možnosti kompletního zatemnění máte také možnost žaluzie naklápět do různých poloh tak, aby to vyhovovalo co nejvíce vašim potřebám.
Podobné vlastnosti nastavení stínění přesně podle vašich potřeb mají také látkové rolety den a noc – ty se ale více hodí na klasická okna.
Látkové rolety
Další možností stínící technika pro střešní okna jsou látkové rolety. Na rozdíl od žaluzií zakrývají celou plochu okna – hodí se proto pro zatemnění celé místnosti. Nabízí ale pouze “buď a nebo,” tedy neexistuje možnost zastínit si místnost jen tak na půl, jako je tomu v případě žaluzií, protože se nedají nijak naklápět.
Plisované rolety
Plisované rolety jsou také tvořeny látkou, která je však skládaná a existuje tak možnost zastínit například jen některou část okna, například ve chvíli, kdy vám svítí do očí nebo sluneční paprsky oslňují obrazovku televize.
Tak už jen, hodně štěstí při výběru.
Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista